Wydma Łącka


Polska | Wybrzeże | Wydma Łącka | 2018 Sierpień

Muszę przyznać, że do niedawna … kompletnie nie znałem Polski. Jako nastolatek, wakacje spędzałem głównie w Szwecji (siostra mojej mamy tam wyjechała), a gdy zacząłem pracować, zafascynowała mnie południowa Europa – co właściwie trwa do dziś 😛 Dopiero w ciągu ostatnich dwóch lat poważniej podszedłem do tematu i postanowiłem zwiedzić trochę Polski autem. Widziałem Trójmiasto, Warszawę, Wrocław, Kraków, Kaszuby, góry.

Najwięcej satysfakcji daje mi jednak odkrywanie mniej znanych lokalizacji (o ile można tak mówić o miejscach znajdujących się na liście światowego dziedzictwa Unesco, np. Kościół Pokoju w Świdnicy 😉 ). Jedną z nich jest Wydma Łącka położona w woj. pomorskim (Słowiński Park Narodowy), nad Bałtykiem. Hmm to chyba jedno z najbardziej egzotycznych miejsc w całej Polsce 🙂 Widoki nie z tego świata – „prawie pustynia”, na horyzoncie morze, a obok ściana lasu „konsumowana” przez wydmę wyższą niż czubki drzew.

Miejsce zdecydowanie przerosło moje oczekiwania – nie spodziewałem się, że chodzenie po tej wydmie będzie takim super uczuciem. W 2017 roku widziałem też Pustynię Błędowską, ale tak naprawdę to był bardziej poligon ze zwykłym, budowlanym piaskiem – tutaj mamy piękne, przemieszczające się wydmy (rocznie 3 – 10 metrów) z widokiem na las i morze. Warto wiedzieć, że Wydma Łącka to największy pas takich wydm w Europie – podobne zjawisko występuje jeszcze tylko we Francji.

Jak dojechać ?

Wydma Łącka znajduje się około 10 km od Łeby. Najbliżej gdzie można dojechać to na duży parking samochodowy, z którego jest ok. 6-7 km do głównej atrakcji. Stamtąd można wynająć rowery, podjechać meleksami, albo urządzić sobie dłuższy spacer. Możliwości są dwie – lasem / drogą, a z powrotem np. plażą pieszo 🙂

Najbliższe duże miasto to Gdańsk – 110 km, czyli ok. 2 godz jazdy autem. Ze Szczecina lub Poznania należy się liczyć z dłuższą wycieczką – odpowiednio: 4, 5 godz. Czy warto ? Zdecydowanie tak.
To świetna opcja na jednodniowy road-trip autem 🙂

Złote rady Grzegorza

Przy parkingu samochodowym, z którego rozpoczynamy (lub kończymy) wędrówkę jest restauracja: Karczma Słowińska Wydma. Polecam, świetne jedzenie, w przystępnych cenach. Ja jadłem pierogi z farszem rybnym z dorsza i łososia – były wspaniałe. To rozwiązało problem pt. czy zabrać jakieś jedzenie ze sobą na drogę.

Pozostałe zdjęcia
Wydma Łącka

Świetne miejsce dla fotografów lubiących krajobrazy, szerokie kadry

Wydma Łącka

Zwolennicy detali też znajdą coś do sfotografowania 😉